wtorek, 14 grudnia 2010

Jezus, Jeszua czy Jeszu? - cz. 2

...ciąg dalszy tematu - Jezus, Jeszua czy Jeszu? - cz. 1


Kiedy się zorientowałem, że uczeni w piśmie podają inne imię niż znajdujemy w manuskryptach greckich postanowiłem dać wiarę sprawozdaniu Apostołów. Przecież oni lepiej wiedzą jak wołano na Pana. Jakie imię znali Chrześcijanie, którzy nigdy nie byli Żydami? Przeanalizowałem wszystkie litery i wyszło mi Jeszu.

W Mateusza 1:1 znajdujemy imię w takiej postaci 
ιησου 

To imię naszego Pan zapisane greckimi literami:
Ι i
η - e
σ - s
ου - u

Możecie samodzielnie to sprawdzić. Zobaczcie na Wikipedię, na alfabet grecki i jego odpowiedniki polskie. Pierwsza litera to „J” druga jest kontrowersyjna dziś czyta się ją, jako „i” ale naukowcy twierdzą, że kiedyś czytało się, jako „e”. Trzecia litera to „s” ponieważ grecy nie posiadali litery, która by dokładnie zastąpiła hebrajskie „sz” więc zastosowano bardzo podobne „s”. Dwie ostatnie litery w greckim imieniu Pana to tak naprawdę tylko jedna głoska „u”. Jest to tak zwany dyftong. 

Jeśli zbierzesz wszystkie litery to wyjdzie Jesu (czyt. Jeszu).

Jeszu więc okazuje się połączeniem tego, co wiemy o hebrajskiej wersji imienia z tym, co znajdujemy w pismach greckich. 

krzysztof król - napisz do mnie
Zapraszam na stronę  SuperFakty.info

Jezus, Jeszua czy Jeszu? - cz. 1

Jezus, Jeszua czy Jeszu? - cz. 3

2 komentarze:

 1. Witam serdecznie. Dlaczego Jeszu, skoro wyraznie pisze w księdze Izajasza 7:14

  „Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel.”!!! Komu nie podobało się to imię. Oryginalnie pisze się przez J. JMMANUEL.
  Pozdrawiam serdecznie!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Petro . Odpowiedź masz w tych wersetach i od razu opis co znaczy Emmanuel- Mat. 1; 23 Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: "Bóg z nami". 24 Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie, 25 lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jeszu.
  Emmanuel - to imię symboliczne Iz. 7;14
  JESZU - Zbawiciel- Dz. 4;12 I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.

  OdpowiedzUsuń