piątek, 11 lutego 2011

Strażnica cz. 1

Świadkowie Jehowy posługują się nazwą Strażnica i jej symboliką prawie jak logiem. Ostatnio trochę mniej, ale nadal słowo to jest jak identyfikator tego ugrupowania. Okazuje się, że wierze strażnicze były pogańskimi symbolami wykorzystywanymi do kultu bogini Artemidy. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule nadesłanym nam z Holandii - Strażnica, wieżyczka i wolność .

Nie będę, więc pisał na ten temat. Dodam tylko do tego tematu to, co można znaleźć w Biblii na temat słowa strażnica. W przekładzie świadków Jehowy zwanym popularnie przekładem nowego świata znalazłem kilka cytatów, w których pojawia się słowo strażnica.

Rodzaju 31:48,49 I odezwał się Laban: "Ten kopiec jest dzisiaj świadkiem między mną a tobą". Dlatego dał mu nazwę Galeed oraz Strażnica, gdyż powiedział: "Niechaj Jehowa będzie na straży między mną a tobą, gdy się nawzajem nie będziemy widzieć.

2 Kronik 20:24 Juda zaś doszła do strażnicy na pustkowiu. Kiedy zwrócili swe twarze ku owemu tłumowi. Oto leżały na ziemi ich trupy; nikt nie ocalał.

Izajasza 21:8 I zawołał jak lew: "Na strażnicy, Jehowo, wciąż stoję za dnia i na mym posterunku stróża staję co noc. 

Ten werset można by jeszcze starać się naciągnąć na jakieś sensowne wytłumaczenie gdyż jest on w kontekście upadku Babilonu. I tak też robi Towarzystwo Strażnica. Jednak tłumaczenie to jest mało przekonujące. Kilka rozdziałów dalej znajdujemy kolejne zastosowanie tego słowa i ponownie nie ma w nim nic wartościowego.

Izajasza 32:14 Bo wieża mieszkalna została opuszczona, ustała wrzawa miasta; Ofel i strażnica stały się nagimi polami, po czas niezmierzony radością zebr, pastwiskiem stad;

Ten ostatni cytat pasuje dokładnie do dzisiejszego stanu tego czasopisma. 

Jak widzimy określenie Strażnica nie posiada żadnej wartości duchowej. Dlaczego więc stało się symbolem świadków Jehowy? Oficjalne wytłumaczenie głosi, że czasopismo to miało ostrzegać o zbliżających się wydarzeniach. To bardzo ambitne założenie o charakterze prorockim doprowadziło jednak do kompromitacji tej organizacja. Żadne z zapowiedzianych wydarzeń nie spełniło się tak jak je zapowiadano. Nic dziwnego, że Towarzystwo Strażnica stopniowo wycofało się z konkretnego ostrzegania na rzecz ogólnej zapowiedzi, że nadchodzi Armagedon.

Nowa taktyka na pewno się sprawdzi, bo kiedyś w końcu Armagedon nadejdzie. Jednak dziś nie ma już uzasadnienia by tak nazywać to czasopismo. Wiele innych organizacji jest znacznie bardziej uczulonych na ostrzeganie przed nadchodzącymi zmianami. Dziś strażnica milczy na temat szkodliwości masowych szczepień czy chemtraili rozsiewanych z samolotów. Towarzystwo Strażnica dostosowało się do obecnych warunków i nawet weszło na jakiś czas w skład ONZ.

Pewnie nie warto by o tej nazwie wspominać gdyby nie fakt, że w nowym testamencie słowo to występuje w dużo gorszym kontekście i daje powody do niepokoju.

Znaczenie słowa strażnica dało biblijne podstawy do napisania książki o tytule „30 lat w niewoli Strażnicy”, ale o tym napisze w kolejnym wpisie do dziennika.
 ________________________
krzysztof król - napisz do mnie
Zapraszam na stronę Świadkowie Jehowy poznają prawdę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz