niedziela, 1 maja 2016

Stwórca i jego Ojciec


Jeśli uważnie czytasz tego bloga to zauważyłeś, że kilka tematów było poświęconych listowi do Hebrajczyków pierwszy rozdział. Skończyłem omawianie tego rozdziału na wersecie 9. Czas, by omówić kolejne wersety.

Autor listu do Hebrajczyków nadal podkreśla wyjątkową rolę Pomazańca Bożego wobec wszelkich innych istot - zarówno w niebie, jak i na Ziemi. Kolejny werset stawia Pana naszego Jeszu tuż przy Bogu, gdy podkreśla Jego rolę przy stwarzaniu.

„Oraz: Tyś, Panie, na początku osadził ziemię, dziełem też rąk Twoich są niebiosa.” Hebrajczyków 1:10

Jest to cytat z księgi Psalmów 102:26. Z kontekstu listu do Hebrajczyków wynika, że słowa te skierowane są do Pomazańca (Mesjasza, Chrystusa). Czyli Jeszu stwarzał niebiosa i Ziemię. Czyżby więc Syn Boży był Stwórcą? 

„On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wszelkiego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie.” Kolosan 1:15-17

Wyraźnie widzimy, że Jeszu jest pierworodnym, czyli pierwszym wszelkiego stworzenia, ale już następne stworzenia powstały przez Niego i dla Niego. 

„Posłowi zgromadzenia w Laodycei napisz: To mówi Amen, Świadek wierny i prawdomówny, Początek stworzenia Bożego” Objawienie 3:14

Dla nieba i Ziemi Syn Boży był więc Stwórcą. Mając swój udział w stwarzaniu Syn stał się w pełni obrazem Ojca. W niczym nie umniejsza to roli Ojca. W naszych ludzkich relacjach mówimy, że wybudowaliśmy dom, ale nie zawsze zrobiliśmy to osobiście. Czasem korzystamy z firmy, która buduje za nasze pieniądze i według naszego planu. Tak samo Salomon wybudował świątynię w Jeruzalem, ale czy to znaczy, że od rana do wieczora mieszał zaprawę i nosił cegły? Nic podobnego, miał od tego ludzi. Bóg Ojciec do stwarzania posłużył się Synem i wszystko też robił dla Niego. Nic więc dziwnego, że dalej czytamy:

„One przeminą, ale Ty zostaniesz i wszystko jak szata się zestarzeje, i jak płaszcz je zwiniesz, jak odzienie, i odmienią się. Ty zaś jesteś Ten sam, a Twoje lata się nie skończą.” Hebrajczyków 1:11,12

O ile Syn miał początek (Kolosan 1:15), to już końca miał nie będzie: „Twoje lata się nie skończą”.

Zapowiedź zwinięcia niebios nie jest niczym nowym. Jest to jedno z kluczowych proroctw dotyczących naszej przyszłości  mające związek z naszym zbawieniem.

„I wszystkie pagórki rozpłyną się. Niebiosa zwiną się jak zwój księgi i wszystkie ich zastępy opadną, jak opada liść z krzewu winnego i jak opada zwiędły liść z drzewa figowego.” Izajasza 34:4

„Podnieście oczy ku niebu i na dół popatrzcie ku ziemi! Zaiste, niebo jak dym się rozwieje i ziemia zwiotczeje jak szata, a jej mieszkańcy wyginą jak komary. Lecz moje zbawienie będzie wieczne, a sprawiedliwość moja zmierzchu nie zazna.” Izajasza 51:1

„Niebo zostało usunięte jak księga, którą się zwija, a każda góra i wyspa z miejsc swych poruszone.” Objawienie 6:14 

„I ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma.” Objawienie 21:1

Nowe niebo i nowa Ziemia ma związek z przymierzem jakie zawarliśmy z Synem Bożym Jeszu. On jest gwarancją naszego zbawienia. Jego obietnice są mocniej ugruntowane niż ziemia i niebo. 

„Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą.” Mateusza 24:35 (Marka 13:31, Łukasza 21:33)

„Jak złodziej zaś przyjdzie dzień Pański, w którym niebo ze świstem przeminie, gwiazdy się w ogniu rozsypią, a ziemia i dzieła na niej zostaną znalezione. Skoro to wszystko w ten sposób ulegnie zagładzie, to jakimi winniście być wy w świętym postępowaniu i pobożności, gdy oczekujecie i staracie się przyspieszyć przyjście dnia Bożego, który sprawi, że niebo zapalone pójdzie na zagładę, a gwiazdy w ogniu się rozsypią. Oczekujemy jednak, według obietnicy, nowego nieba i nowej ziemi, w których będzie mieszkała sprawiedliwość. Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby was zastał bez plamy i skazy - w pokoju.” 2 Piotra 3:10-14

„Oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, drogocenny, a kto wierzy w niego, na pewno nie zostanie zawiedziony.” 1 Piotra 2:6 (Izajasza 26:16)
__________________
krzysztof pomazańcowy

10 komentarzy:

 1. Nowe niebo i nowa Ziemia ma związek z przymierzem jakie zawarliśmy z Synem Bożym Jeszu. On jest gwarancją naszego zbawienia. Jego obietnice są mocniej ugruntowane niż ziemia i niebo.
  Te parę zdań nazywam frazą , bo zabrzmiały dla mnie jak muzyka. Tak mocne zapewnienie od naszego Pana i Króla Jeszu pomazańca nie można zlekceważyć czy pominąć .Chwała Ojcu i Synowi na wieki Amen.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nowe Niebo, to sprawiedliwa Rzad Boga a Nowa Ziemia, to ludzkosc, ktora zyje Prawem Bozym, Prawem Milosci, jaka jest wszczepiona, wyryta w ich sercach. Zyjac Slowem Bozym, zyjac zyciem Jeszua, Jana 14:6, wkraczamy na waska Droge prowadzaca przed Oblicze Boga Najwyzszego, Jedynego i Zywego, Boga Jahwe. 1 Koryntian 15:20-28 AMEN.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Księga Objawienia pod koniec przekazuje nam przyszłość w kolejności jak się stanie i widzimy tam że najpierw Pan Jeszu zniszczy władze polityczna na ziemi i obejmie nad nią władzę, w tym celu zamknie szatana na 1000 lat by nie zwodził narodów. Później wypuści go i faktycznie szatan zwiedzie wielu i wówczas nastanie to, o czym uczyli apostołowie, że ziemia jest przeznaczona pod ogień. Po użyciu ognia zostaje przywrócony pierwotny stan ziemi jak przy pierwszym stworzeniu, dlatego jest nazwana nową ziemią. Nie zmienia tego fakt że my już dziś żyjemy jakbyśmy byli to na ziemi tylko ambasadorami nowej ziemi należymy bowiem do tej nowej.

   Usuń
 3. Przymierze zawarl BOG Ojciec-JAHWE z Izraelem a nastepnie Jego Syn Jeszua HaMaszijach ze wszystkimi, ktorzy GO uznali i przyjeli za Syna Bozego, jedynego Posrednika i Orendownika miedzy Bogiem a czlowiekiem ku odpuszczeniu grzechow i zapewnieniu zycia wiecznego.
  Dziekuje Bogu JAHWE, mojemu Niebianskiemu Ojcu za objawione Jego Slowo w osobie Jeszua. AMEN.
  mysle ze tym razem komentarz przejdzie????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stare przymierze zostało zastąpione nowym, innym, lepszym.

   „Ponieważ zaś mówi o nowym, pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia.” Hebrajczyków 8:13

   Ostatecznie stare zostało zniszczone w 70 roku.
   Pan nasz Jeszu, bo takie jest prawdziwe imię Zbawiciela, zawsze reprezentował Boga Ojca przed ludźmi zarówno w czasach Awraama (Abrahama) jak i później, ponieważ nie można poznać Boga inaczej jak tylko przez Syna, który go nam objawiał, objawia i będzie objawiał. Bóg bowiem jest poza zasięgiem naszych zdolności poznawczych możemy go poznać tylko przez Syna.

   Prawidłowe imię to Jeszu, temat ten zbadałem i udowodniłem. Proszę mi na siłę nie pisać, że się mylę, bo do tego trzeba się zmierzyć z argumentami i dowodami, jakie podałem na tym blogu i sąsiednim.

   Usuń
  2. Witam serdecznie.

   Drogi bracie w Pomazańcu, Panu naszym. Bardzo budujący artykuł. Mam jednak pytanie, co do jednego z komentarzy. Napisałeś: "Pan nasz Jeszu, bo takie jest prawdziwe imię Zbawiciela, zawsze reprezentował Boga Ojca przed ludźmi(...)"

   Czy pierwsze wersety listu do Hebrajczyków nie informuje nas, że dopiero w ostatecznych czasach Bóg przemówił do Nas przez Syna?

   Heb 1:1 Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków;
   Heb 1:2 Ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył.

   Jak interpretujesz te wersety? Proszę o odpowiedź.

   Usuń
  3. Witaj,
   Autor listu do Hebrajczyków nic nie wspomina o aniołach, jako pośrednikach, a wiemy, że taka była ich rola. Wygląda więc na to że ten werset ogranicza się do ludzkich pośredników, a także do przekazywania całemu narodowi informacji, tak właśnie robili prorocy, podczas gdy aniołowie i nasz Pan w bycie przedludzkim przekazywali informacje wybranym jednostkom.

   Usuń
  4. Dziękuję za odpowiedź.

   Usuń
  5. Ja dziękuje za pytanie, zainspirowało mnie do zrobienia materiału wideo. Postaram się dziś w nocy wrzucić na youtube i do blogu Słowo na dziś. pozdrawiam

   Usuń
 4. Fajny artykuł i te proroctwa to motywacja dla nas aby trzymać się w ryzach i służyć Panu Bogu i Panu Jeszu.

  OdpowiedzUsuń