niedziela, 4 grudnia 2011

Jeszu czy Jeszua?


"Jeshua bez a to nazwa prześmiewcza" - opinia nadesłana

Jeszu to prawdziwe imię Pomazańca. Żydzi je znali i przez prawie dwa tysiące lat ciężko pracowali nad tym by je przedstawić w złym świetle. Mimo to sporo Żydów opowiedziało się po stronie Jeszu i wtedy wkroczył ktoś, kto zaczął promować fałszywe imię Jeszua. Dzięki temu mesjanistyczni żydzi unikali oskarżenia o przejście na chrześcijaństwo.

Różnica miedzy Jeszu a Jeszua jest podobna do różnicy między słowami "normalny" i "anormalny". Wiadomo, że w alfabecie hebrajskim niebyło samogłosek, kiedy współcześni uczeni w piśmie podjęli starania o ustalenie jak wymawia się literę Ajin to z trzech możliwości:

  • 1.  A - samogłoska
  • 2.   Ajin – spółgłoska
  • 3.    Niema głoska – nie wymawia się podobnie jak H
 Wybrali tą wersję, jaka była dla nich najwygodniejsza. Dlaczego była dla nich wygodna? Ponieważ w alfabecie brakowało samogłosek gdyby, więc mogli jakąś literę uznać za samogłoskę to by rozwiązywało po części ich problem z ustaleniem jak czytać teksty. Ich wygoda jednak nie ma nic wspólnego z prawdą i nie znajduje potwierdzenia w Pismach Greckich Nowego Testamentu. Z manuskryptów greckich wynika, że imię to nie miało na końcu A, więc forma Jeszua była apostołom nieznana.

Wysłannicy (apostołowie) pisali imię Pomazańca (Chrystusa) w formie podstawowej, za pomocą greckich głosek Jesu (alfabet grecki nie posiadał SZ). Czyżby więc oni używali obraźliwej formy? NIE! To żydzi korzystając z kilkuset lat niewiedzy i z faktu, że chrześcijaństwo używa błędnej formy Jezus zadbało o złe skojarzenie prawidłowego imienia.

Czy chcieli w ten sposób obrazić chrześcijan? 
Uważam, że nie było to ich celem, choć czasem tak właśnie się dzieje zwłaszcza, gdy brakuje argumentów a emocje są duże. Przypuszczam, że głównym celem było zminimalizowanie nawracania się Żydów na chrześcijaństwo. Wpojenie od dzieciństwa bardzo silnych negatywnych skojarzeń miało uniemożliwić przyjęcie Chrystusa. Dało to efekty, ponieważ mesjanistyczni żydzi nie przyznają się do Jezusa przed ortodoksyjnymi Żydami, ale też nie przyznają się do Jeszu. Twierdzą, że ich Mesjasz to Jeszua. 

Prawdziwi naśladowcy Pomazańca nie wstydzą się przed nikim imienia, jakie znajdujemy w Pismach Świętych.

Dzieje 4: (12) I w nikim innym nie ma wybawienia, bo nie ma pod niebem żadnego innego imienia danego ludziom, dzięki któremu mamy zostać wybawieni".


Jak więc ustalić prawidłowe brzmienie?
Wszystko zależy od tego czy szukamy prawdy czy tylko szukamy potwierdzenia dla swoich teorii.

Gdy połączymy greckie pisma z tradycją kościoła katolickiego to wychodzi nam Jesus, Jezus, Chesus lub Dźizas.

Gdy połączymy hebrajskie pisma z dzisiejszą interpretacją niektórych współczesnych „uczonych w piśmie” to wychodzi nam Jeszua lub Jeszu.

Gdy połączymy to, co wiemy o tym imieniu z hebrajskiej (s czyta się, jako sz) wersji z tym, co wiemy z greckiej wersji (na końcu nie ma a) to wychodzi nam JESZU

Nie ma innego imienia niż to, które znajdujemy w manuskryptach hebrajskich i greckich. 
Naszym Panem i Mistrzem jest Jeszu.
________________
krzysztof król - napisz do mnie